Narodowe Czytanie 2019

NC 2019

Oficjalne otwarcie 8. Narodowego Czytania odbyło się w warszawskim Ogrodzie Saskim. Rozpoczynając czytanie prezydent Andrzej Duda powiedział:
– To Narodowe Czytanie jest inne, może trudniejsze. Czytaliśmy już powieści, dramaty. Tym razem czytamy nowele reprezentujące różne style, różny język.

NC 2019

Zwrócił uwagę, że wybrane osiem utworów obrazuje 100 lat dziejów Polski. „Sawa” Henryka Rzewuskiego to opowiadanie napisane w 1841 r. jeszcze przed Powstaniem Styczniowym, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” Schulza wydano w 1935 r., w rozkwicie II RP.

NC 2019

W czytanych opowiadaniach można prześledzić zmiany historyczne, zobaczyć głęboki patriotyzm, tęsknotę za niepodległością oraz walkę o jej odzyskanie. Nowele uczą nas także otwarcia na potrzeby drugiego człowieka. Tematy te są ciągle aktualne.

NC 2019
NC 2019

W Lesku w rolę lektorów wcieliła się młodzież miejscowej Szkoły Podstawowej im. Wincentego Pola. W drugiej części spotkania zaśpiewał zespół Leskowianie. W ich wykonaniu zabrzmiały pieśni patriotyczne oraz takie, które towarzyszyły naszym rodakom w różnych dziejowych burzach.

NC 2019
NC 2019

Na zakończenie nie zabrakło wspólnych rozmów przybyłych na tę uroczystość. Akcja, poza znaczeniem kulturalnym i literackim, ma również wymiar integracji społecznej. Dziękujemy serdecznie młodzieży, zespołowi Leskowianie oraz wszystkim, którzy zaszczycili Bibliotekę swoim przybyciem.

NC 2019
NC 2019

Już teraz Biblioteka zaprasza na przyszłoroczną edycję. Czytanym utworem będzie „Balladyna” Juliusza Słowackiego.

NC 2019

B. Pyznarska

ZAMKNIJ... (c) PiMBP w Lesku, 2019