Joanna Jax w Lesku!

Joanna Jax

W przedostatni dzień września Dyskusyjny Klub Książki zaprosił mieszkańców Leska i okolic na spotkanie z pisarką powieści historycznych i obyczajowych – Joanną Jax, autorką m.in. cykli powieściowych: Zemsty i przebaczenia (2018), Zanim nadejdzie jutro (2018, 2019) i Prawdy zapisanej w popiołach (2019, 2020). Gościa przywitali dyrektor leskiej biblioteki Maria Petka-Fundanicz oraz burmistrz Leska Adam Snarski. Na dłuższą rozmowę pisarkę zaprosiła moderatorka DKK w Lesku Joanna Krawczyk.

Joanna Jax

Jednym z pierwszych zadanych było pytanie: Skąd pomysł, żeby podpisywać swą twórczość pseudonimem – Jax? Autorka odpowiedziała, że jej prawdziwe nazwisko – Jakubczak – przekręcano tak często, że postanowiła przyjąć pseudonim Jax, który ze względu na prostotę trudno przekręcić. Swój udział w tej zmianie miał syn pisarki, który stwierdził: „Mamo, jeśli osiągniesz sukces w Azji swymi powieściami, to kto tam wypowie nazwisko Jakubczak?” Warto dodać, że autorka posługuje się także drugim – równie prostym – nazwiskiem Patrycja May, pod którym wydała humorystyczną powieść Pamiętnik ze starej szafy (2019).

Joanna Jax

Dalsza rozmowa dotyczyła powieści, których autorka ma w swym dorobku już 25. Literatka podzieliła się swym doświadczeniem przy pisaniu powieści historycznych: aby rzetelnie napisać taką powieść, trzeba poznać epokę, o jakiej się pisze. Czyli wiedzieć na przykład, jaki model samochodu był w danym kraju popularny, i orientować się, że do 1958 roku nie znano zamków błyskawicznych i stosowano wyłącznie guziki. Dobrej klasy pisarz musi w swej twórczości brać pod uwagę nawet takie szczegóły. Joannie Jax szukanie detali sprawia dużą przyjemność. Dzięki wnikliwemu researchowi jej książki niezwykle wiernie oddają ducha epoki i fakty historyczne.

Joanna Jax

O zostaniu pisarką Joanna Jax marzyła od 14 roku życia, ale gdy przygotowała pierwszy tekst, ogarnęło ją zwątpienie, czy podoła temu zadaniu. Wówczas jej przyjaciółka zauważyła, że skoro piszą z sukcesem nawet celebryci… to nie pozostaje nic innego, jak po prostu zaryzykować i zmierzyć się z wyzwaniem literackim. Powieściowy debiut Joanny Jax, Dziedzictwo von Becków (2014), został entuzjastycznie przyjęty, zapewniając autorce rzesze wiernych czytelników. Może dlatego, że w swoje pisanie wkłada wiele emocji.

Joanna Jax

W wolnych chwilach Joanna Jax zajmuje się malowaniem unikatową techniką warstwową i tej pasji również poświęciła kilka chwil spotkania. Autorka znalazła także czas, by odpowiedzieć na pytania licznie zgromadzonych fanów jej pisarstwa i podpisać przyniesione egzemplarze. Uczestnicy spotkania byli świetnie zorientowani w jej twórczości – książki Joanny Jax są obecnie jednymi z najczęściej wypożyczanych w leskiej bibliotece. Na zakończenie literackiego wieczoru burmistrz Adam Snarski życzył gościowi szerokiej drogi w podróży do Olsztyna, gdzie autorka mieszka i tworzy.

Joanna Jax

Remigiusz Ogonowski

Zdjęcia: Dawid Lipka i Remigiusz Ogonowski

ZAMKNIJ... (c) PiMBP w Lesku, 2020