Lipiec w DKK

Pierwsze, letnie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcone było dwóm bardzo ciekawym nowościom wydawniczym. Obie pochodzą z rodzimego rynku.

"Księżyc z Peweksu. O luksusie w PRL" przywołała w uczestnikach dyskusji falę wspomnień. Książka podobała się tak bardzo, że kilka z Pań przyniosło rzeczy kupione w Peweksie.

Aleksandra Boćkowska podążała śladem tego, co w PRL-u uchodziło za luksusowe.

Czym był luksus w dobie PRL? Jakie towary uznawano za luksusowe? Jak można było je zdobyć? Kto mógł pozwolić sobie na towary dostępne nielicznym? Czy byli to jedynie członkowie partii, prywaciarze i wszelkiego typu kombinatorzy? A jeśli już kombinować trzeba było, to w jaki sposób? Aleksandra Boćkowska rozmawia z marynarzami, członkami PZPR, tzw. badylarzami i cinkciarzami oraz rzecz jasna ze zwykłymi ludźmi.

Z rozmów, lektur i podróży po całej Polsce powstał reportaż o tym, o czym kiedyś większość Polaków mogła tylko pomarzyć. I fascynująca historia bardzo ważnej części życia Polaków przed 1989 rokiem.

Kamil Janicki jest z wykształcenia historykiem, absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego, z zawodu pisarz i publicysta. Jest on również redaktorem naczelnym portalu historycznego ciekawostkihistoryczne.pl. Jest autorem książki pt. "Damy ze skazą. Kobiety, które dały Polsce koronę".

Książka opisuje losy kobiet, które dały Polsce koronę. Głównymi bohaterkami niniejszej książki są: Matylda, siostra cesarza Ottona III; jej córka, Rycheza, późniejsza synowa Bolesława Chrobrego, oraz Przedsława. Ta ostatnia była jego trofeum, wywiezionym z Kijowa po napaści na jej brata, Jarosława, władcę Rusi. Bohaterami pobocznymi, lecz najczęściej pojawiającymi się w treści są: Otton III, Św. Wojciech, Bolesław Chrobry, Bezprym, Henryk II, Konrad II (Starszy), rodzeństwo Rychezy, a także wielu innych.

Historyk stawia sobie „za cel przywrócenie do życia pewnej epoki” i to na pewno mu się udaje.

Joanna Krawczyk

ZAMKNIJ... (c) PiMBP w Lesku, 2017