Marzec w DKK

Wśród licznych książek omówionych podczas spotkań w Dyskusyjnym Klubie Książki w leskiej bibliotece najczęściej były pozycje biograficzne. Tak było także podczas spotkania marcowego.

Pierwsza z lektur „Szczęśliwe przypadki Józefa Wilkonia” autorstwa Agaty Napiórskiej, ukazuje postać Józefa Wilkonia (ur. 1930 r.) – wielkiego artysty, mistrza ilustracji i rzeźby. Na jego ilustracjach książkowych wychowało się kilka pokoleń dzieci. Inspiruje go natura – wspomnienia z dzieciństwa, przyroda, malownicze pejzaże. Artysta najczęściej maluje zwierzęta, uważa bowiem, że portrety psychologiczne zwierząt mówią wiele o człowieku.

Omawiana książka nie jest zwykłą autobiografią czy reportażem. To opowieść napisana w formie luźnej rozmowy. Czytelnik wiele dowiaduje się o życiu Wilkonia, a także o roli przypadku w codziennym funkcjonowaniu: „Niektórzy wykluczają przypadek i uważają, że organizują sobie życie według planu, bo ich zdaniem przypadkowo oznacza byle jak.” Józef Wilkoń jest innego zdania – zbyt wiele razy w życiu doświadczył wpływu przypadku, żeby nie wierzyć w jego moc. Jego przypadki były szczęśliwe.

Postać J. Wilkonia wyłaniająca się z kart książki może dla czytelnika być niezwykle budująca – widzi się człowieka pozytywnie nastawionego do świata, zawsze w zgodzie ze sobą.

W drugiej części spotkania czytelniczki wyruszyły w literacką podróż wspólnie z Andrzejem Fidykiem (ur. 1953 r.), bohaterem książki noszącej tytuł „Świat Andrzeja Fidyka”.

Jeden z najważniejszych polskich dokumentalistów ostatnich dekad – A. Fidyk – w rozmowie z dziennikarką Aleksandrą Szarłat zabiera nas w różne zakątki świata – od Białorusi przez afrykańskie królestwo Suazi aż po Brazylię. Przywołuje mrożące krew w żyłach wspomnienia i przede wszystkim uczy patrzenia na świat. Cechuje go kreatywność, odwaga, rzeczowość oraz ciekawość świata.

Obie omawiane lektury przypadły czytelniczkom do gustu. Można się z nich wiele dowiedzieć i przyjemnie spędzić czas.

Gorąco zachęcamy do przeczytania!

Jonna Krawczyk

ZAMKNIJ... (c) PiMBP w Lesku, 2018