Sierpień w DKK

Nawet gorące, sierpniowe popołudnie nie zatrzymało w domu członków naszego Dyskusyjnego Klubu Książki. Jak zwykle licznie stawili się na rozmowy o wybranych pozycjach literackich. Tym razem były to powieści Cezarego Harasimowicz Była sobie miłość oraz Doroty Schrammek Tam, gdzie czekał anioł.

Cezary Harasimowicz jest uznanym pisarzem. Napisał wiele scenariuszy filmowych oraz kilka powieści, najbardziej znana jest Saga, czyli filiżanka, której nie ma. Jego najnowsza powieść Była sobie miłość nie jest lekturą lekką. Opowiada o bohaterach znanej legendy celtyckiej – Tristanie i Izoldzie Jasnowłosej. Autor umieszcza słynnych zakochanych w średniowiecznej litewskiej wiosce, w masońskiej loży, w sercu walk powstańców z caratem, na legendarnej amerykańskiej drodze 66, a nawet w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu, aż po współczesność. Łączy ich to, co w średniowiecznym micie najbardziej przejmujące – zakochani nigdy nie będą mogli być razem.

Druga omawiana książka okazała się łatwiejsza w odbiorze. Tam, gdzie czekał anioł Doroty Schrammek opowiada o życiu niejednego z nas. Mama dwójki dorosłych dzieci, którą przerastają problemy, wyjeżdża do małego niemieckiego miasteczka, by uporządkować swoje życie. Pomimo wielu obaw i lęków, podejmuje pracę jako opiekunka starszego małżeństwa. Wkrótce na drodze bohaterki pojawiają się osoby, które zmieniają jej życie. Powieść ta jest pełna nadziei i przebaczenia oraz wiary w drugiego człowieka, zmusza Czytelnika do przemyśleń nad swoim życiem. Czytając ją można przy niej odpocząć.

Dwie zaprezentowane książki są bardzo odmienne w swej treści i przekazie. Polecamy tym, którzy jeszcze mają urlop i apetyt na czytanie.

Jonna Krawczyk

ZAMKNIJ... (c) PiMBP w Lesku, 2019