Czerwiec w DKK

Na tę chwilę czekali wszyscy lescy miłośnicy dobrej literatury! Dyskusyjny Klub Książki wznowił działalność po wymuszonej obecną sytuacją przerwie. 30 czerwca członkowie spotkali się – oczywiście z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności, ale tradycyjnie przy dobrej kawie i cieście – by podyskutować o przeczytanych „Służącej” Weroniki Wierzchowskiej oraz „Nieczułości” Martyny Bundy.

Wspólny mianownik tych dwóch powieści to wątek kobiecy i historia. Weronika Wierzchowska zabiera czytelnika na daleką Syberię, gdzie zostaje zesłana główna bohaterka, służąca Marianna. Mimo ekstremalnie trudnych warunków nie poddaje się, a przy życiu trzyma ją pragnienie zemsty. Do czego ją ono doprowadzi? Czytelniczki uznały powieść o sile kobiet wobec tragedii za bardzo wciągającą. Syberia została opisana bardzo malowniczo, choć padły głosy, że jest trochę odrealniona, a w sama historia jest nieco banalna i czegoś w niej brakuje. Niemniej wszystkie chętnie obejrzałyby ekranizację powieści. Podobny wniosek towarzyszył „Nieczułości”: z tego byłby dobry film. To rozpisana na kilka głosów saga o kobietach – Gercie, Trudzie, Ildzie i ich matce Rozeli – wpisanych wbrew swej woli w wielką historię, którym, mimo niesprzyjających okoliczności okupacji i powojnia pod pancerzem nieczułości udaje się zachować czułość. „Wspaniała!” „Poruszjąca”. .„Bardziej gorzka niż słodka...”. Losy bohaterek były kolejnym potwierdzeniem tezy, że kobiety są niezwykłe, a siostrzana miłość jest najwspanialszym bogactwem losu. Gdy się ma taki kapitał, nawet największe trudności da się pokonać z podniesioną głową.

Spotkanie upłynęło nie tylko na lekturowej dyskusji. Po długim niewidzeniu wszyscy ulegli potrzebie podzielenia się nie tylko wrażeniami związanymi z przeczytanymi pozycjami, ale i własnymi refleksjami na tematy bynajmniej nie książkowe. Widać było, że członkom grupy brakowało wspólnie spędzanych chwil. Mamy nadzieję, że wszystko wróci do normy i tradycyjnie spotkamy się za miesiąc.

(AR)

ZAMKNIJ... (c) PiMBP w Lesku, 2020